ЛЕКЦІЯ ПРО УКРАЇНСЬКЕ НАРОДНЕ МИСТЕЦТВО

ЛЕКЦІЯ ПРО УКРАЇНСЬКЕ НАРОДНЕ МИСТЕЦТВО

22 вересня  у Народному домі с. Микитинці відбулася лекція "Українське народне мистецтво. Живопис" в рамках роботи любительського університету "Народознавство". Керівник університету розповіла, що термін "народне мистецтво" вбирає в себе і розпис по дереву, і писанкарство, і настінний розпис, і витинанки і багато інших способів, які виникли у різні часи і пов'язані з різними сторонами народного побуту.

Найбільш відомі майстри народного живопису - Катерина Білокур, Марія Приймаченко, Наталя Вовк, Ганна Собачко-Шостака, Параска Хома. Основним мотивом розпису є зображення "дерева життя".

В Україні цей образ має чітко виражене фольклорне походження. З часом цей вид народного живопису перейшов від настінного розпису до малювання на папері.

Параска Хома - наша землячка, народилась у с. Чернятин на Городенківщині, членкиня Національної спілки художників України, лауреатка Всеукраїнської премії імені Катерини Білокур. У творчому доробку майстрині понад 5 тисяч творів, що зберігаються у музеях Києва, Львова, Івано-Франківська, а також у приватних колекціях США, Канади, Австралії та інших країн.

Традиції народного розпису зберігаються і тепер. Особливо став популярним розпис, який називають петриківським. Характерними для петриківки є розгорнені до глядача листочки і профільне зображення квітки. Розпис виконують густими фарбами і кожен мазок відтіняється від сусіднього. Петриківка стала настільки популярною, що її узори втілюють у вишиванках, які виконують гладдю або швом "колодочки". Такі сорочки навіть називають "мальованки".

Приклад петриківського розпису продемонструвала Надія Досин.

Україна багата народними талантами, тож просімо Всевишнього про мир на нашій землі і вона розцвіте і на яву, і в творчості народних художників.

Поділіться цим дописом на: