ВИСТАВКА БІЛОРУСЬКОГО ХУДОЖНИКА ВОЛОДИМИРА ЦЕСЛЕРА

ВИСТАВКА БІЛОРУСЬКОГО ХУДОЖНИКА ВОЛОДИМИРА ЦЕСЛЕРА

З 24 лютого в Центрі сучасного мистецтва Департаменту культури Івано-Франківської міської ради проходить виставка протестного плаката Володимира Цеслера – білоруського митця, опозиціонера та члена Координаційної ради по забезпеченню трансферу влади у Білорусі.

Плин подій у країні, за якою стежить наразі весь світ, неймовірно швидкий і непередбачуваний. Ця тенденція не оминула і події життя Володимира Цеслера. Наприкінці серпня він опублікував в соцмережах роботи, що містили критику влади, і його змусили екстренно виїхати з Білорусі.

Тож на виставці експонуються саме ці гостросоціальні, злободенні плакати В. Цеслера – відомого білоруського художника і дизайнера, що має успішну багаторічну мистецьку практику і любов співвітчизників, і міжнародне визнання. Траурні стрічки, обгорнуті навколо символів старої влади; очікування швидкого завантаження останніх «трьох відсотків» нової Білорусі; порівняння режиму Лукашенка з в’язницею, з гестапо, з жахами сталінських репресій… Володимир Цеслер не панькається зі своїми опонентами, а вдається до нищівної критики і його ідеї цілком відображають рішучу налаштованість білорусів довести свою справу до кінця.

Жанр плаката, з яким митець працює вже не одне десятиліття, весь час трансформується – він вже далеко пішов від функцій афіші, став складеним і багатошаровим, з’явилась безліч способів його створення.

Головними якостями сучасного плаката є його негайність, сьогоденність, терміновість і палаюча актуальність. Справжній плакат не вивішується зараз на вулицях, адже їхні простори безнадійно комерціалізовані. Натомість плакат існує і процвітає у художніх майстернях, на тематичних бієнале та, звичайно, там, де зараз важко приходиться цензурі, – у віртуальності.

Своїми творами Володимир Цеслер прагне передати палкі надії його співвітчизників й однодумців на перемогу справедливості та життя без брехні (яка, за Геббельсом, стає правдою, коли вимовлена тричі). Він представляє свій лаконічний і чесний погляд на події в рідній країні та сподівається, що це послання не залишить глядачів байдужими та зостанеться в їхніх серцях.

Виставка експонуватиметься у виставковій залі Центру сучасного мистецтва до 16 березня 2021 року.

Поділіться цим дописом на: