24 грудня 2021 року бібліотекарі бібліотеки-філії №3 (вул. Хоткевича, 52а) Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради разом з читачами бібліотеки розпочали підготовку до святкування Різдва.
Однією з найважливіших традицій цього великого християнського свята є колядування. Напевно, кожен хоч раз був учасником цього дійства, обходячи колядницьким гуртом ґаздівські обійстя і звіщаючи, наче біблійні пастушки, народження немовляти Ісуса — Бога і Людини. А ще важливою місією колядника є вітання господарів дому, побажання добра, здоров’я та всіляких гараздів у новому році.
Обряд колядування виник ще за сивої давнини, але в ході історії розвивався і набував нових сенсів. Звісно, склалися і регіональні особливості цього звичаю. Наприклад, на Волині заведено колядувати окремо для кожного члена сім’ї: господарів, їхніх дітей, бабусь, дідусів. На Сході переважають колядницькі обходи з різдвяною зіркою, тоді як на Заході поширене народне театралізоване дійство вертеп. А на Гуцульщині досі збереглася славнозвісна коляда “з плєсом” — вражаюче і масштабне дійство, яке є справжньою туристичною родзинкою краю. До ватаги колядників, вбраних в ошатний національний одяг, обов’язково входять музиканти: трембітар та скрипаль, а також “плясачі”, які виконують спеціальні ритуальні танці, вітаючи господарів дому. Таке обрядодійство з танцями, піснями та віншуваннями може тривати і кілька годин!
Про ці та інші традиції колядування в Україні і на Прикарпатті зокрема, бібліотекарі розповіли читачам та підготували для всіх потенційних колядників підказки — буклети з текстами популярних і гарних колядок, аби всі охочі поповнили свій колядницький репертуар, пригадали собі слова вже відомих обрядових пісень і ще до свят потренувалися виконувати колядки на прославу Різдва.
Поділіться цим дописом на: